RAVNANJE V ČASU GRADNJE
Vgradnjo oken sicer priporočamo po izdelavi notranjih ometov, v nasprotnem primeru je vse elemente potrebno pred ometavanjem zaščititi. To še posebej velja za okna iz macesnovega lesa, ki ob kontaktu z apnom in cementom reagira in se temno obarva. Po ometavanju in izdelavi estrihov ter drugih delih, ki so povezana z velikim vnosom vlage v objekt, je zelo pomembno, da se prostori dobro prezračijo. V nasprotnem primeru lahko pride do močnih poškodb površinske zaščite in lesa samega. V primeru, da so okna izpostavljena preveliki vlagi, prodajalec ne odgovarja za zaradi tega nastale poškodbe (poškodbe barve, rjavenje okovja, tolerance v utorih itd.).
POMEMBNO
Okna, ki jih kupite pri nas, bodo dolgo lepa in funkcionalna, če jih boste redno pregledovali in vzdrževali. Da bi zagotovili trajnost oken, je potrebno:
Okna redno vzdrževati z negovalnim sredstvom.
Eventuelne mehanske poškodbe na lesu, kot so udarci od toče, praske, razpoke itd., je treba takoj sanirati. Bistvenega pomena je, da se poškodovano mesto takoj obrusi in na novo polakira, kot je opisano zgoraj.
Svetlejši barvni toni dajejo lesu manj UV zaščite kot temnejši, zato je pri svetlih tonih pomembno, da se barvni nanos dovolj pogosto obnavlja.
Garancija na končno površinsko zaščito traja 2 leti od dneva odpreme oken. Garancija je veljavna samo v primeru, da kupec upošteva zgornja navodila in da na površinah ni mehanskih poškodb. Proizvajalec ne more nositi odgovornosti za poškodbe, ki so nastale zato, ker kupec ni upošteval zgornjih navodil.
PRIKLOP ROLET
Navodila za priklop motorjev rolet najdete tukaj.
VZDRŽEVANJE OKOVJA
V oknih je vgrajeno okovje, ki omogoča enoročno odpiranje. Vse funkcionalno pomembne dele okovja je potrebno 1x letno namazati. Poleg tega je potrebno preveriti tudi sedišča posameznih vijakov.
Upoštevati je potrebno tudi naslednja navodila:
-
okensko pololivo se ne sme dodatno obremenjevati z bremenom,
-
krilo se ne sme zadevati v okensko špaleto,
-
pri močnem gibanju zraka je potrebno okno zapreti,
-
med okensko krilo in okvir se ne sme vstavljati predmetov.
DEBELOSLOJNE BARVE NA VODNI OSNOVI
Okna so večinmoma zaščitena z barvami skandinavskega proizvajalca TEKNOS, ki so za Vaše zdravje neškodljive in okolju prijazne. Poskrbeti je potrebno za redno in zadostno zračenje prostorov. Visoka koncentracija vlage omogoča razvoj plesni, ki škoduje lesenim površinam v prostoru. Vsaj 2x letno priporočamo čiščenje lesenih površin z navadno vodo in krpo. Pri trdovratnih madežih priporočamo uporabo originalnega čistilnega sredstva. Za čiščenje se ne uporablja agresivnih hišnih čistil. Poškodbe, ki nastanejo na oknih med uporabo, je potrebno čim hitreje sanirati. Sredstvo za saniranje manjših poškodb se imenuje Teknopatch. Svetujemo, da lesene površine enkrat letno premažete z negovalnim sredstvom Teknowax. Tako se ohranja elastičnost premaza, varuje površine pred plesnijo in ohranja sijaj. Več informacij
Okovja in tesnil se pri lakiranju ne sme pobarvati. Okna in balkonska vrata iz lesa, ki so bila odpremljena le impregnirana, je potrebno najkasneje v 3 mesecih po vgradnji končno polakirati. Priporočamo, da vsako leto okna natančneje pregledate. Če na površini ugotovite kakršne koli poškodbe, jih morate takoj sanirati.
Poškodbe se sanirajo na naslednji način:
- Poškodovano površino so obrusi z brusnim papirjem z granulacijo 100-180. Prah se temeljito odstrani.
- Nato se na poškodovano mesto najprej nanese temelj, ki se mora posušiti. Na posušeno površino se nanese končna lazura. Tako bodo okna spet zaščitena pred vremenskimi vplivi.
- Barvo, ki jo potrebujete za tovrstne posege, morate hraniti v prostoru, kjer temperatura nikoli ne pade pod 5 stopinj Celzija. Naročite jo lahko v našem podjetju.
OPOZORILO: Sredstva za nego končnega laka hranite zunaj dosega otrok in pri sobni temperaturi.
OLJEN LES
Uporaba olja je primerna za zaščito stavbnega pohištva iz macesnovega lesa, saj je macesen lesna vrsta, ki je zelo odporna proti vremenskim vplivom. Okna iz smreke se lahko olji samo na odgovornost kupca.Olje je na stavbno pohištvo v našem podjetju naneseno dvakrat. Da bi ohranili lepoto oljene površine tudi po vgradnji, je treba nanos olja na oknih na zunanji strani obnoviti vsaj enkrat na leto. Na vremensko bolj izpostavljenih delih hiše je treba premaz po potrebi obnoviti tudi pogosteje.
Olje se na okna nanaša z bombažno krpo. Krpo pomočite v olje in z njo nato z zunanje strani premažete okna. Pred nanosom je z oken treba očistiti prah in umazanijo; okvirjev pa se pred nanosom olja ne brusi.
Pri oljenih macesnovih oknih je potrebno omeniti še problem smoljenja. Macesen je les, ki vsebuje veliko smole. Zaradi vsebnosti smol je macesen odporen proti vremenskim vplivom. Pri oljenih površinah lesena površina ni zaprta, zato lahko smola pod vplivom sončnih žarkov izhaja na zunanjo površino (les se smoli). Ta pojav je pogojen z značilnostmi lesa kot surovine in ga ni mogoče preprečiti. Izhajanje smole na oljenih macesnovih oknih ni predmet reklamacije.
Ker gre pri oljenju za zaščito lesa z naravnimi materiali in ker pri tem uporabljamo brezbarvna olja, na oljene površine ne dajemo garancije.
STEKLO
Po vgradnji oken je potrebno paziti, da v stik s steklom ne pride agresivna umazanija. Posebej nevarni so betonsko in cementno blato, ometi in malte. Vse te komponente so alkalne in povzročajo razjedanje stekla. Takoj jih je potrebno sprati z večjo količino vode. Za redno čiščenje uporabljamo mehke in čiste gobe, krpe iz usnja ali umetnih materialov ter čisto vodo, ki ji lahko dodamo nevtralna čistilna sredstva. Priporočamo vsakodnevno zračenje prostorov. Tako je omogočeno,da se vlažen zrak nadomesti s suhim in čistejšim zrakom. Natančna navodila za prezračevanje prostorov si lahko preberete na www.reflex.si.
Celotna navodila za uporabo in vzdrževanje najdete TUKAJ.